Vanaf 1 maart jl. zijn de Paid Inclusion programma´s van Altavista, INKTOMI en FAST vervangen
door Overture SiteMatch. Overture verstevigd hiermee haar positie als Paid Inclusion provider.
Paid Inclusion is het tegen betaling aanmelden bij zoekmachines. Het voordeel hiervan is dat uw website, mits deze voldoet aan de richtlijnen van de zoekmachines, gegarandeerd opgenomen wordt in deze zoekmachines.
Tot deze zoekmachines behoren onder andere: MSN.nl, Lycos, HotBot, Alltheweb.com, Excite, Overture, Looksmart, Altavista.nl en vele andere zoekmachines, portals en directories. De url´s die aangemeld worden via het programma komen niet in een aparte ´adverteerderssectie´ te staan maar bevinden zich tussen de reguliere zoekresultaten.
Commercialisering
Met het nieuwe Paid Inclusion programma wordt de commercialisering van de zoekmachinemarkt nogmaals onderstreept: niet alleen zijn de kosten per url per jaar verhoogd, ook dient men nu een tarief per klik te betalen. Hiermee ontstaat een soort hybride model welke een combinatie vormt van tradiitonele zoekmachine optimalisatie en pay per click management (het op basis van pay per click adverteren in zoekmachnes.). Nieuw is dat de kosten per click nu afhankelijk zijn van de aard van de website.
"Het is overduidelijk dat de hele zoekmachinemarkt een verregaande commercialisering ondergaat", aldus Wolter Tjeenk Willink, oprichter van Traffic Builders. "Zoekmachines die commerciële websites lager laten scoren dan autoriteitsites, zoals die van universiteiten, betaalde opname in zoekmachines (Paid Inclusion), pay per click advertising... Het lijkt wel alsof de grotere spelers meer en meer inkomsten pogen te halen uit de populariteit van zoekmachines. Persoonlijk denk ik dat deze hele ontwikkeling de zoekmachinemarkt geen goed doet, omdat het onafhankelijke karakter van de zoekresultaten langzaam aan het vervagen is. Immers, uitsluitend de grootste aanbieders met het hoogste marketingbudget (en niet de meest relevante, of beste) worden in de huidige opzet nog goed gevonden".
Ethiek
Wolter Tjeenk Willink vervolgt: "het is jammer te moeten constateren dat juist waar de zoekmachines er de afgelopen tijd op hebben gehamerd alleen relevante zoekresulaten te willen tonen, zij nu zelf lijken te gaan voor de zoekresultaten van partijen die het meeste geld neertellen voor hun ranking. Wij zijn absoluut voorstander van goede, relevante zoekresultaten. Dit betekent dat je een bepaalde mate van ethiek dient te hanteren als het gaat om het optimaliseren van zoekresultaten voor opdrachtgevers. Wat dat betreft zitten wij op één lijn met de zoekmachines én de belangrijkste concurrenten in de branche. Dit maakt de huidige ontwikkelingen des te onbegrijpelijker".
Bron: Traffic Builders